Przestępstwa związane z przestrzenią internetową, są zagrożeniem dla wszelkiego typu organizacji biznesowych oraz osób fizycznych. Bardzo dużo osób było lub za chwilę będzie ofiarami przestępstw związanych z kradzieżą danych osobowych. Firmy robią co potrafią, żeby ustrzec się przed potencjalnym cyber atakiem, ale jest bardzo trudno przewidzieć jaki nowy rodzaj ryzyka pojawi się w otoczeniu, w którym działają. Jest coraz trudniej przewidzieć kiedy pojawi się kolejne zagrożenie ze strony malware i jaką formę przybierze. Szczególnie obecnie, kiedy nowa rzeczywistość wymaga od nas pracy zdalnej, w skali dotąd niespotykanej. Praktycznie z dnia na dzień pojawiła się bardzo duża ilość nowych zagrożeń, których istnienia do tej pory organizacje sobie nie uświadamiały. Praca wielu osób na własnym domowym sprzęcie spowodowała lawinowy wzrost ryzyka włamania się do systemów firmowych. Posiadanie programu antywirusowego i firewalla nie jest już wystarczające. Nowoczesne biznesy wymagają zawansowanego podejścia do kwestii bezpieczeństwa.

Zasadniczą kwestią jest na ile organizacja jest świadoma zagrożeń ze strony cyber przestępców. W tym celu trzeba odpowiedzieć na następujące pytania:

 1. Czy byłem już celem ataku? Jeśli Twoja firma była celem ataku, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie narażana na kolejny atak w przyszłości.
 2. Czy jesteś przekonany, że Twoje dane są bezpieczne? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
 3. Kiedy ostatnio przeprowadzałeś test systemu? Czy w wyniku przeprowadzenia testu penetracyjnego Twojego systemu IT odkryłeś szereg zagrożeń?
 4. Czy Twoja firma posiada wrażliwą technologię lub rozwiązania technologiczne, które mogą być celem ataków hakerskich?
 5. Czy kiedykolwiek w historii firmy były przeprowadzane testy systemów przez profesjonalne firmy IT?

Cyberbezpieczeństwo

Pobierz jako pdf

Dlaczego Twój biznes potrzebuje testów penetracyjnych systemów?

 1. Przetestowanie jakości zabezpieczeń w firmie.
  Każda firma posiada swój zestaw narzędzi zabezpieczających w postaci programów antywirusowych, firewalli oraz kodowania dostępu. Problemem niestety jest to, że większość planujących ataki jest doskonale obeznana ze słabymi stronami takiego oprogramowania. W związku z tym firma przeprowadzająca test wykorzystuje taką strategię i przeprowadza atak w nietypowy sposób. Test taki wykracza krok dalej i sprawdza wszystkie elementy ochrony firmy przed cyber niebezpieczeństwem.
 2. Zewnętrzna opinia.
  Zazwyczaj osoby, które są w organizacji, działają wedle ustalonych schematów, harmonogramów i ogólnie przyjętych w firmie zasad bezpieczeństwa. Jest to dużą zaletą w codziennej rutynie, aczkolwiek w czasie ataku może nie przynieść zamierzonych skutków w postaci bezpieczeństwa informatycznego firmy. Osoba przeprowadzająca test, z założenia musi go tak przeprowadzić, żeby w miarę potrzeb system został przygotowany znacznie lepiej, niż do tej pory, na ataku.
 3. Raport.
  Każdy test penetracyjny przeprowadzony poprawnie kończy się raportem, który z dużą dokładnością tłumaczy największe problemy, jakie pojawiły się w czasie jego przeprowadzania. Raport taki powinien zawierać rekomendację, od jakich ryzyk system powinien być zabezpieczony jak najszybciej.

Wszystkie organizacje powinny podjąć zdecydowane działania celem ochrony danych. Te działania to:

 1. Budowa silnej cybersecurity, tak, żeby cały czas być przed hakerami.
 2. Ciągłe testowanie infrastruktury.
 3. Inwestycje w jak najnowszą technologię, zarówno w narzędzia analityczne, jak i najnowsze rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji.

Reasumując, dbanie o cyber bezpieczeństwo w Twojej organizacji jest bardzo ważne. Według informacji prasowych z 2020 roku, tylko 38% organizacji uważa się za przygotowanych na taki atak. Jeden z największych ataków został przeprowadzony na firmę Equifax, gdzie ukradziono dane dotyczące historii kredytowej ponad 143 milionów klientów.

Zapraszam do kontaktu. Z miłą chęcią pomogę i wyjaśnię.
Sebastian Goschorski, e-mail: sebastian@goschorski.pl